vyhledat

 

 

 

 

Středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn provozuje Junák - svaz skautů a skautek ČR

 

Hlásíme se k environmentálnímu programu světového skautingu.

 

 

Kniha Zítra bude líp

 

Přidejte se k nám na Facebooku

 

 

Lesní školka Lesinka

 

 

Používáme nářadí Stihl

Září 2012 - 1

Po roce a půl stavebních prací dnes skauti slavnostně otevřeli zrekonstruovaný Kaprálův mlýn u Ochozi u Brna. Stavbu, kterou v údolí Říčky v roce 1939 koupil a přestavěl továrník Aleš Kaprál, věnovaly jeho dcery do majetku Junáka v roce 2007. Dnes se mlýn proměnil v moderní středisko ekologické výchovy nabité zelenými technologiemi. Léta postupného chátrání si vyžádala náklady na stavbu ve výši 43 milionů korun a projekt se tak stal největším v moderní historii Junáka, většinu nákladů pokryly evropské dotace a státní rozpočet.  Kaprálův mlýn bude sloužit nejen skautům, ale i dalším neziskovým organizacím a školám.

 

V sobotu v 10. hodin dopoledne pozvaní hosté slavnostně, ale po skautsku, sekerou přeťali pásku a otevřeli tak nové středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn. Mezi hosty byli Stanislav Juránek a Ivo Polák, náměstci hejtmana Jihomoravského kraje, který na projekt skautům přispěl 2 miliony korun. „Byla celá řada projektů na zlepšení základen mládežnických organizací a my jsme se rozhodli, že podpoříme tu nejvýznamnější. Je to ale i výzva pro skauty, aby si uvědomili, že dostali peníze za všechny mládežnické organizace, abychom jim mohli pomoci,“ připomněl  Juránek.

 

Akce se zúčastnila i europoslankyně Zuzana Brzobohatá, senátor Ivo Bárek, zástupci sponzorů a dodavatelů i šéf správy CHKO Moravský Kras Leoš Štefka. A nechyběli ani samotní skauti, kteří slavnostní den zahájili vztyčením státní vlajky, přestřižení pásky proto přihlížel i starosta Junáka Josef Výprachtický.

 

Mlýn byl odpoledne mimořádné přístupný i pro veřejnost, poté, co nové stavbě požehnal farář a skaut Jiří Veselý. Kromě dne otevřených dveří přichystali skauti pro návštěvníky na mlýně i v jeho okolí doprovodný program.  „Vedle soutěží pro děti se lidé mohli podívat i do nedaleké jeskyně Pekárna, která je známá pravěkými nálezy. Dobrovolníci tam předvedli, jak v jeskyni před 13 000 lety žili magdalénští lovci, někteří návštěvníci nahlédli do Ochozské jeskyně“ vysvětlil Ivo Brzobohatý z Junáckého okresu Brno-město.

 

I přes pošmourné počasí předčil zájem veřejnosti očekávání organizátorů - na mlýn se přišlo podívat téměř osm set lidí. Většina z nich využila možnosti komentovaných prohlídek. „Největší zájem byl o ekologicky šetrné technologie a hliněné omítky. Připravili jsme pro návštěvníky ukázku aplikace hliněných omítek, sami se mohli podílet na rekonstrukci mlýna" pochvaloval si akci správce Jiří Pospíšil.

 

Základna pro všechny, kdo mají rádi přírodu

Díky evropským dotacím, které pokryly 90 procent nákladů, získali skauti možnost zachránit svoji základnu, která byla v havarijním stavu. Zároveň tím otevřeli Kaprálův mlýn i dalším zájemcům o přírodu. „Rádi u nás uvítáme i další neziskové organice nebo školy. V současnosti nabízí Kaprálův mlýn pět pobytových kurzů zaměřených na různé aspekty ekologické výchovy. Základna navíc leží v krásné přírodě Moravského krasu, takže je ke zkoumání přírody jako dělaná,“ uvedl vedoucí projektu Michal Medek.  S tím souhlasí i šéf správy CHKO Moravský Kras Leoš Štefka. „Jsme v jižní části Moravského krasu , v krásném území. A popravdě řečeno, správa, která se víc věnuje severní části CHKO, vítá, že se tu objevil partner, se kterým počítáme. Od Kaprálova mlýna si hodně slibujeme,“ dodal Štefka.

 

Fotogalerie:
Proslov starosty JunákaPáska se nestříhala, ale po skautsky sekala Součástí prohlídky pro veřejnost byla i ukázka aplikace hliněných omítekMezi nejvzácnějšími hosty byl místostarosta Junáka Jiří NavrátilKaprálovu mlýnu požehnal farář Jiří VeselýSkautský pozdrav státní vlajce České republikyProhlídka začínala výkladem o historii Kaprálova mlýnaNejvětší místností Kaprálova mlýna se stal sál v přístavběSeznámení s ekotechnologiemi probíhalo především ve strojovně Kaprálova mlýnaProhlídky pro veřejnostPři rekonstrukci se skauti snažili zachovat původní prvky, třeba dubové parkety staré více než 70 letNávštěvníci sledují animaci rekonstrukce Mlýna v nové učebněProhlídka ubytovací částiV klubovněZávěrečnou částí slavnostního otevření byla mše svatá u Pacherova křížeMše svatá u Pacherova kříže


Aktuality

04.01.2019
Kaprálův mlýn vybral nového ředitele

23. března proběhlo druhé kolo výběrového řízení na ředitele Kaprálova mlýna, novým ředitelem od 1.1.2020 bude

31.12.2018
PF 2019
06.12.2018
Kaprálův mlýn pečuje o přírodu v údolí Říčky

Již několik let pečujeme o stepní lokality na Lysé hoře, letošní podzim jsme se však nestačili divit..

20.08.2018
Den otevřených dveří 2018

V neděli 2. září proběhl tradiční den otevřených dveří na Kaprálově mlýně.
Pokoje se společným sociálním zázemím© Kaprálův mlýn 2013