vyhledat

 

 

 

 

Středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn provozuje Junák - svaz skautů a skautek ČR

 

Hlásíme se k environmentálnímu programu světového skautingu.

 

 

Kniha Zítra bude líp

 

Přidejte se k nám na Facebooku

 

 

Lesní školka Lesinka

 

 

Používáme nářadí Stihl

Světový skautský seminář o ekologické výchově.

Čtyři tucty lidí z celého světa se sešly 17. května 2016 na Kaprálově mlýně. Skautské středisko ekologické výchovy hostilo až do 22. května celosvětový skautský seminář o ekologické výchově.

Ten se pravidelně koná jednou za tři roky, Kaprálův mlýn ve své snaze o jeho pořádání uspěl v konkurenci skautských ekologických základen z Austrálie, Tchaj-wanu a Dánska.
Dorazili například skautští vedoucí ze Spojených států, Kanady, Austrálie, Tchaj-wanu, Dánska, Filipín, Kostariky či Pákistánu. Zhruba padesátka účastníků z dvacetipěti zemí zůstala na Brněnsku až do neděle 22. května. Podle ředitele Kaprálova mlýna a hlavního pořadatele mezinárodního semináře Michala Medka se hlavní téma setkání týkalo inovace světového skautského environmentálního programu. Diskutovalo se o tom, jak program v různých zemích funguje a jak ho například rozvíjet v zemích, kde zatím tak silně zavedený není.

 

"Jedná se pravděpodobně o první akci této mezinárodní úrovně v historii českého skautingu," uvedl na slavnostním zahájení semináře Petr Vaněk z ústředí Junáka. Proč se tato akce koná právě v České republice? „Kaprálův mlýn je aktivní ve světovém skautském environmentálním programu dlouhodobě. Na loňském světovém Jamboree v Japonsku jsme zajišťovali programy pro skautky a skauty z celého světa, také jsme se zúčastnili předchozích seminářů v zahraničí,“ vyjmenoval Medek důvody, které podle něho vedly Světovou organizaci skautského hnutí k výběru Kaprálova mlýna. „Byli jsme Světovou organizací skautského hnutí dokonce citovaní jako modelový projekt, jak se skautská základna může stát ekologicky šetrnou. Jsme takovou výkladní skříní,“ dodal.


Středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn funguje od září 2012. Nabízí zázemí nejen pro skautské aktivity, ale i pro školy a mládežnické kolektivy, kterým nabízí výukové programy na téma přírody a ekologie. Zároveň je mezinárodní skautskou základnou, na níž působí dobrovolníci z různých zemí. Kaprálův mlýn je prvním střediskem v postkomunistických zemích, které získalo světovou značku kvality SCENES (Scout Centres of Excellence for Nature and Environment).

 

 

Fotogalerie:


Aktuality

04.01.2019
Výběrové řízení na pozici ředitele/ky

Veď největší tuzemskou skautskou základnu

31.12.2018
PF 2019
06.12.2018
Kaprálův mlýn pečuje o přírodu v údolí Říčky

Již několik let pečujeme o stepní lokality na Lysé hoře, letošní podzim jsme se však nestačili divit..

20.08.2018
Den otevřených dveří 2018

V neděli 2. září proběhl tradiční den otevřených dveří na Kaprálově mlýně.
Pokoje s vlastními koupelnami© Kaprálův mlýn 2013