vyhledat

 

 

 

 

Středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn provozuje Junák - svaz skautů a skautek ČR

 

Hlásíme se k environmentálnímu programu světového skautingu.

 

 

Přidejte se k nám na Facebooku

 

 

Lesní školka Lesinka

 

 

Používáme nářadí Stihl

 

 

Mapy zpracováváme díky

 

QuoVadis

Kaprálův mlýn získal ocenění Světové skautské nadace

Kompletní presskit

 

Ocenění pro všechny, kteří se podíleli na projektu skautské základny Kaprálův mlýn. Tak vnímá ředitel Kaprálova mlýna Michal Medek cenu světového skautského programu Messengers of Peace, které minulý týden v Rijádu osobně převzal z rukou švédského krále Karla XVI. Gustava. Cenu uděluje Světová skautská nadace na doporučení světové skautské organizace (WOSM).

 

Představení oceněných projektů z Ghany, České republiky a Etiopie

„Ačkoliv se jedná o ocenění pro jednotlivce, jsem spíše poslední ze štafety, který měl tu čest protnout cílovou pásku. Za úspěchem Kaprálova mlýna stojí tisíce hodin práce dobrovolníků a předcházejících správců základny. Těší mne, že ze všech 23 oceněných ze 16 zemí  jsem byl vybrán mezi 3, kteří mohli své projekty osobně představit králi Gustavovi, saúdské princezně Sammě a šéfovi světové skautské nadace Siegfriedu Weiserovi. Princezna se sama aktivně podílí na organizaci dobrovolnických projektů, takže jsme rychle našli společnou řeč,“ vzpomíná na předání cen Medek.

 

Skautský program Messengers of Peace se snaží inspirovat mladé lidi po celém světě, aby se zapojovali do společensky prospěšných aktivit. Na webu Světové organizace skautského hnutí každý rok přibývají stovky takových projektů. Ocenění Messengers of Peace Hero však získá jen několik vůdčích osobností.

 

Michal Medek cenu získal za své aktivity v oblasti ekologické výchovy. Jako jeden z „duchovních otců“ stál u přebudování zchátralého mlýna v údolí Říčky nedaleko Ochozi u Brna na středisko ekologické výchovy. Kaprálův má modelový ekologicky šetrný provoz a poskytuje vzdělávací programy pro školy i neziskové organizace. Navíc je ekonomicky soběstačný a funguje tak jako sociální podnik. Dobrou praxi šíří nejen díky partnerství se třemi univerzitami, ale i v rámci světového skautského hnutí, kde se aktivně podílí na tvorbě světového programu ekologické výchovy a rozvoje sítě ekologických skautských základen SCENES.

 

Část letošních laureátů ceny z Indonésie, Ghany, ČR, Filipín, Thajska, Tuniska a Palestiny„Příběh Kaprálova mlýna je inspirací pro skauty v řadě zemí. V prosinci u nás bude čerpat know-how delegace ze Slovinska, v lednu přijedou z Litvy. Za klíče k našemu úspěchu považuji trvalý důraz na kvalitu a odvahu prosadit se v zahraničí. Myslím, že dobrých projektů tu máme celou řadu, ale někdy se nám zdá, že světová úroveň je příliš daleko. Nejdůležitější na mlýně přitom není areál v přírodě Moravského krasu ani ekotechnologie, ale mladí lidé, kteří zde sbírají dovednosti pro to, aby zanechali svět lepším, než jaký ho našli.“ prozrazuje svoji filozofii Medek.

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie:
Diskuse s Karlem XVI. Gustavem a princeznou Sammou Bint Faisal Bin AbdullahPředání ceny Messengers of Peace Hero (neoficiální fotografie)Předání ceny Messengers of Peace Hero (neoficiální fotografie)Nositelé ocenění v roce 2016Snímek z audienceCena na Kaprálově mlýněCena na Kaprálově mlýně


Aktuality

04.07.2020
Vydáváme Karpatské hry v angličtině

a moc si přejeme, abyste byli u toho.

19.06.2020
Veletrh ekologické výchovy 2020

Čtyřdenní celostátní setkání pedagogů, tvůrců a lektorů ekologických programů.

01.06.2020
Jedinečná příležitost

V souvislosti s pandemií koronaviru jsme přesunuli pobyty skautských skupin ze zahraničí a nabízíme výjimečně možnost i dalších typů akcí

26.05.2020
Příměstské tábory na Kaprálově mlýně

Letos poprvé nabízíme na Kaprálově mlýně příměstské tábory, bude v nich to nejlepší z našich programů, na které školy čekají fronty.
Pokoje se společným sociálním zázemím© Kaprálův mlýn 2013