vyhledat

 

 

 

 

Středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn provozuje Junák - svaz skautů a skautek ČR

 

Earth Tribe logo

 

 

 

Přidejte se k nám na Facebooku

 

 

Lesní školka Lesinka

 

 

Používáme nářadí Stihl

 

 

Mapy zpracováváme díky

 

QuoVadis

Kaprálův mlýn vybral nového ředitele

Tomáš23. března proběhlo druhé kolo výběrového řízení na ředitele Kaprálova mlýna, novým ředitelem od 1.1.2020 bude současný vedoucí strategického odboru Junáka, učitel biologie a geografie, Tomáš Kozel.

Tomovi gratulujeme a těšíme se na spolupráci při vedení největší skautské základny v České republice.

 

 

 

 

 

 

 

Text informace o vyhlášení výběrového řízení z prosince 2018 je zde:

 

 

Kaprálův mlýn

 

Kaprálův mlýn je největší skautskou základnou v České republice, zároveň slouží jako středisko ekologické výchovy, to znamená, že sem jezdí školy na pobytové programy o přírodě Moravského krasu a ekotechnologiích. Jedná o se zvláštní organizační jednotkou Junáka s desítkou profesionálních zaměstnanců a obratem okolo 7,5 mil Kč. Rozsah činnosti ilustruje 16,5 tisíce noclehů a 30 tisíc účastníkohodin programů poskytnutých mlýnem v roce 2018.

 

Kaprálův mlýn je velmi aktivní v mezinárodním skautingu. Patří k vůdčím základnám sítě SCENES, je členem v Goose network a úžeji spolupracuje s řadou dalších evropských skautských základen. S provozem mlýna pomáhají mezinárodní i tuzemští dobrovolníci.

Předání funkce ředitele připravujeme od konce roku 2016 z důvodu rostoucího angažmá Michala Medka na Masarykově univerzitě a v rodinné firmě. Rada Kaprálova mlýna se proto rozhodla vypsat výběrové řízení na pozici ředitele, předpokládaný nástup na Kaprálův mlýn je do 1. října 2019, samotné předání funkce by mělo proběhnout do konce roku 2019.

 

Podrobnější informace o výběrovém řízení zájemci obdrží od předsedy Rady Kaprálova mlýna, Ivo Brzobohatého po zaslání životopisu a motivačního dopisu na jester@skaut.cz.

Výběrové řízení je dvoukolové, první kolo probíhá korespondenčně do 28. února 2019, druhé kolo proběhne osobně v sobotu 23. března 2019 na Kaprálově mlýně. Členství v Junáku ani občanství ČR nejsou podmínkami účasti ve výběrovém řízení. Vyhrazujeme si právo nezaslat podklady k prvnímu kolu řízení uchazečům, které výběrová komise vyhodnotí jako nevhodné kandidáty.

 

Konzultace zájemcům rádi podají:

Ivo Ještěr Brzobohatý, jester@skaut.cz, +420 724 996 200

Michal Medek, michal@skaut.cz, +420 604 863 167

 

 

Jak práci na pozici ředitele Kaprálova mlýna vidí ředitel stávající?

Je to především práce týmová a pestrá. Řekl bych, že právě lidé okolo mlýna, jejich invence, pracovitost a tvořivost jsou základem úspěchu této výjimečné skautské instituce. Mlýn je umístěn v nádherné přírodě Moravského krasu a přitom kousek u Brna, což vytváří ideální podmínky pro školy i skautské akce. Skvělá budova i místo by ale nebyly nic bez týmu, který je dokáže oživit. Myslím, že ve všech lidech, kteří mlýnem prošli, ho kousek zůstal a rádi se sem vrací.


Pestrost se projevuje v několika ohledech. Jednak práce na mlýně umožňuje potkávat spoustu lidí z různých zemí a inspirovat je dál na jejich životní pouti, stejně jako přenášet inspiraci odjinud do České republiky. Je pestrá i svojí náplní, protože poměrně malý tým musí zvládnout vše od výuky pro školy přes provoz základny až po zajištění finanční udržitelnosti a PR. Činnost mlýna se mění během roku, čímž se vyhýbáme rutině. A v posledku je pestrá otevřenými horizonty, které nabízí v podobě příležitostí k rozvoji základny i v programové oblasti.


Ředitel musí tyto horizonty vidět, ale zároveň nezapomínat, že je potřeba uklidit dvůr, pečovat o zahradu, vytvářet finanční rezervy na budoucí opravy a že musí vše klapnout v programu, který právě běží. Na rozdíl od jiných neziskovek podobného zaměření šéf mlýna nemusí být fundraiser a žít v úzkosti o finanční přežití organizace – mlýn si na svůj provoz dokáže vydělat.

Moc bych si přál, aby pro příštího ředitele byl Kaprálův mlýn tím, čím byl pro mne a mé předchůdce: osudem a láskou, nikoliv zaměstnáním.

 

 

WSEP

Aktuality

04.03.2022
Příměstské tábory 2022

Letos opět pořádáme příměstské tábory na Kaprálově mlýně a v blízkém okolí.

01.02.2021
Karpatský horoklub

Naučíme Tě lítat po horách ve dvou víkendovkách a na dvou expedicích.

04.07.2020
Vydáváme Karpatské hry v angličtině

a moc si přejeme, abyste byli u toho.

19.06.2020
Veletrh ekologické výchovy 2020

Čtyřdenní celostátní setkání pedagogů, tvůrců a lektorů ekologických programů.
Pokoje s vlastními koupelnami© Kaprálův mlýn 2013