vyhledat

Programy na Kaprálově mlýně

Programy na Kaprálově mlýně jsou zaměřeny na ekologicky šetrné technologie a také na historii místa. Ta je svázána se silným příběhem rodiny vynálezce Aleše Kaprála, který byl zpracován knižně, ve formě rozhlasových pořadů i krátkého filmu vzpomínek Evy Kapral Searle.

  

 

 Technologie pro XXI. století – jednodenní program


 

Cílem programu je seznámit žáky s principy fungování ekologicky šetrných technologií. Program staví na učivu fyziky, které aplikuje na příklady z běžného života: záření, toky energie, prostupnost tepla, účinnost tepelné výměny, fotovoltaický jev aj. Žáci pracují s měřícími přístroji, vyhodnocují data a aplikují je na řešení praktických problémů v oblasti úspor a zdrojů energie. Prostřednictvím hry kalkulují efektivitu a návratnost jednotlivých úsporných opatření. Díky modelovému prostředí Kaprálova mlýna uvidí studenti pestrou škálu ekotechnologií na vlastní oči, některé využijí pro své experimenty.

 

Program byl revidován odborným panelem a středoškolskými učiteli fyziky. Vhodné pro žáky středních škol, případně 8. a 9. tříd ZŠ.

 

"Vynikající program, studenti i doprovázející pedagogové jsme byli nadšeni především propojení s každodenní praxí a výborným ekologickým vzdělávacím programem, kterého se žáci naší školy mohli zúčastnít díky pilotnímu ověření perfektně zpracovaného programu a seznámení s nejnovějšími technologiemi Kaprálova mlýna."

Jarmila Vítková

Gymnázium, Střední pedagogická škola,

Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo

 

Kaprálův mlýn


celoročně

 

3,5-5,5h 

 

Ekotechnologie Kaprálova mlýna


Poznávání ekotechnologií ve strojovněVypravte se za příběhem rodiny vynálezce Aleše Kaprála. Jeho píle, podnikavost, nezlomnost morálních hodnot a tvůrčí duch jsou inspirací i pro nás. Nejsme sice vynálezci, ale snažíme se do praxe prosadit vynálezy dnešní doby, které šetří životní prostředí.
Kaprálův mlýn je takovou malou laboratoří různých ekologicky šetrných řešení, které nejenom provozujeme, ale sledujeme i jejich funkčnost a ekonomickou návratnost. Ekologicky příznivý dům se skládá z řady prvků, jejichž podstatě, výhodám a nevýhodám budeme postupně přicházet na kloub.
Program má charakter kombinované prohlídky vytvořené podle zásad tematické interpretace. Jedná se o nejpopulárnější program Kaprálova mlýna.

 

Kaprálův mlýn


celoročně

 

30-90 minutAktuality

04.03.2022
Příměstské tábory 2022

Letos opět pořádáme příměstské tábory na Kaprálově mlýně a v blízkém okolí.

01.02.2021
Karpatský horoklub

Naučíme Tě lítat po horách ve dvou víkendovkách a na dvou expedicích.

04.07.2020
Vydáváme Karpatské hry v angličtině

a moc si přejeme, abyste byli u toho.

19.06.2020
Veletrh ekologické výchovy 2020

Čtyřdenní celostátní setkání pedagogů, tvůrců a lektorů ekologických programů.
Klubovna© Kaprálův mlýn 2013