vyhledat

Programy na Kaprálově mlýně

Programy na Kaprálově mlýně jsou zaměřeny na ekologicky šetrné technologie a také na historii místa. Ta je svázána se silným příběhem rodiny vynálezce Aleše Kaprála, který byl zpracován knižně, ve formě rozhlasových pořadů i krátkého filmu vzpomínek Evy Kapral Searle.

  

 

 Technologie pro XXI. století – jednodenní program


 

Cílem programu je seznámit žáky s principy fungování ekologicky šetrných technologií. Program staví na učivu fyziky, které aplikuje na příklady z běžného života: záření, toky energie, prostupnost tepla, účinnost tepelné výměny, fotovoltaický jev aj. Žáci pracují s měřícími přístroji, vyhodnocují data a aplikují je na řešení praktických problémů v oblasti úspor a zdrojů energie. Prostřednictvím hry kalkulují efektivitu a návratnost jednotlivých úsporných opatření. Díky modelovému prostředí Kaprálova mlýna uvidí studenti pestrou škálu ekotechnologií na vlastní oči, některé využijí pro své experimenty.

 

Program byl revidován odborným panelem a středoškolskými učiteli fyziky. Vhodné pro žáky středních škol, případně 8. a 9. tříd ZŠ.

 

"Vynikající program, studenti i doprovázející pedagogové jsme byli nadšeni především propojení s každodenní praxí a výborným ekologickým vzdělávacím programem, kterého se žáci naší školy mohli zúčastnít díky pilotnímu ověření perfektně zpracovaného programu a seznámení s nejnovějšími technologiemi Kaprálova mlýna."

Jarmila Vítková

Gymnázium, Střední pedagogická škola,

Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo

 

Kaprálův mlýn


celoročně

 

3,5-5,5h 

 

Ekotechnologie Kaprálova mlýna


Poznávání ekotechnologií ve strojovněVypravte se za příběhem rodiny vynálezce Aleše Kaprála. Jeho píle, podnikavost, nezlomnost morálních hodnot a tvůrčí duch jsou inspirací i pro nás. Nejsme sice vynálezci, ale snažíme se do praxe prosadit vynálezy dnešní doby, které šetří životní prostředí.
Kaprálův mlýn je takovou malou laboratoří různých ekologicky šetrných řešení, které nejenom provozujeme, ale sledujeme i jejich funkčnost a ekonomickou návratnost. Ekologicky příznivý dům se skládá z řady prvků, jejichž podstatě, výhodám a nevýhodám budeme postupně přicházet na kloub.
Program má charakter kombinované prohlídky vytvořené podle zásad tematické interpretace. Jedná se o nejpopulárnější program Kaprálova mlýna.

 

Kaprálův mlýn


celoročně

 

30-90 minutAktuality

05.07.2019
Den otevřených dveří 2019

V neděli 1.září 2019 pořádáme tradiční den otevřených dveří.

29.03.2019
Hledáme lektora a koordinátora dobrovolníků

V roce 2015 jsme se domluvili s Pájou Glosovou na dvouletém angažmá na mlýně. Ráda by přesluhovala ještě déle, ale čekají na ni doma v Beskydách.

29.03.2019
Skautská chata

Kaprálův mlýn od dubna 2019 otevírá chatku pro družiny a oddíly.

22.03.2019
Kaprálův mlýn partnerem světové konference

Kaprálův mlýn je jedním ze tří partnerů Světové konference environmentální výchovy, kterou organizuje Katedra environmentálních studií MU
Pokoje se společným sociálním zázemím© Kaprálův mlýn 2013